Hayaller Yaratım Zihin

Bilinmeyene Teslim Olmak

Bu hafta önemli bir farkındalık yaşadım. Hayalleri yaratırken bilinmeyene teslim olmanın çok mühim olduğunu anladım. Bilinmeyene teslim olmak; hayallerimiz için niyet edip, adımlarımızı attıktan sonra rahatlamak demektir. Yani istediğimiz hayatı yaşamanın bir süreç gerektirdiğini ve yolun hepsini bilemeyeceğimizi kabul etmeliyiz. Tabelayı görüp, yola giriyoruz ama yolun neye benzediğini ancak ilerlerken öğrenebiliriz. Yolun ayrıntılarını baştan bilemeyiz. Ama buna rağmen oraya gidebiliriz.

Neden bilinmeyene güvenmeliyim?

Hayaliniz, hayatınızı örgü örerek kazanmak diyelim. Buna niyet ettiğinizi ve genel bir plan yaptığınızı düşünelim. Kazak, bere, atkı öreceksiniz ve bunları açtığınız Instagram hesabınızda paylaşacaksınız. Görüldüğü gibi, hayalinize giden yolun kesin hatları olan bir rotası yok. Örneğin, doktor olmak isteyen birinin adımları bellidir. Sınava girmelidir, tıp fakültesini kazanmalıdır, uzmanlık alanı seçmelidir vs. Ama sizin bu şekilde belirleyebileceğiniz kesin bir yol mevcut değil. Yani ortada bir bilinmeyen var. İşte bu noktada zihniniz devreye girecektir. Çünkü o, kesin çözümler ister. Net bir rota görmek ister. O, eski kafalıdır. Burada, hayalinize giden yolun bilinen bir rotası olmadığını; onu keşfetmek zorunda olduğunuzu görmelisiniz. Eğer bu noktada zihne takılırsanız asla ilerleyemezsiniz. İşte bu yüzden bilmemeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde mantığın sizi hapsettiği dar kalıptan çıkıp, sonsuz olasılıklara açılabilirsiniz.

Planlar ne olacak?

Bir noktayı netleştirmek gerekebilir. Bilinmeyene teslim olmak demek, hiçbir plan yapmamak demek değildir. Körü körüne ilerlemekten bahsetmiyorum. Tabi ki genel bir plan yapıp, aksiyon adımları belirleyeceğiz. Örneğin, “Beş tane kazak öreceğim, instagram sayfası açacağım, bunları koyacağım, reklam vereceğim” gibi  bir taslak oluşturacağız. Sonra o taslağın aralarını dolduracağız, gerekirse bir şeyler ekleyip çıkaracağız. Burada önemli olan, tüm bunları yaparken bilinmeyene “evet” diyerek rahatlamaktır. Bu, söylendiği kadar kolay olmayabilir. Aklınıza sorular gelebilir. “Nasıl olacak, ne zaman olacak, nasıl yapacağım” gibi sorular geldiğinde, onların sizi engellemesine izin vermemek için kendinize şunları söyleyin, “Bilmek zorunda değilim. Yolu, yolda da öğrenebilirim. Bir şekilde bulurum.” Hayalinize giden yolu haritada bulamayabilirsiniz, oraya daha önce hiç kimse gitmemiş de olabilir. Bunların hiç önemi yok. Bu durumda orayı siz keşfedeceksiniz, haritasını siz çizeceksiniz demektir. Eğer bir yol yoksa, yaratabilirsiniz. İlk önce tek bir tuğlayla başlayın, gerisi gelecektir.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply