Hayaller

Eşsizliğini Kucakla!

Hayatımızı “eh idare eder” yaşıyorsak; onu değiştirmek zorundayız demektir. 

Bu ay “Eşsizliğini kucakla” isimli bir programa başladım. Şahane bir kadın olan Deniz Türkçü’nün rehberliğindeki bu program, sizi hayallerinize taşıyor. Kafası karışık, hayalini bulamamış, yolunu bulamamış, denemiş ama başaramamış, daha önce profesyonel yardım almış ama istediği sonuçları yakalayamamış, yüzlerce kişisel gelişim kitabı okumuş ama istediğine ulaşamamış, mutsuz, hayatından keyif almayan, iyi hissetmeyen, ilişkilerinde problem yaşayan, hayali olan ama korkan vb. kadınlar için biçilmiş kaftan. Daha yeni başladık ve ben çok umutluyum.

Programın içeriğinde neler var?

Bu programın en büyük özelliği online ortamda gerçekleşmesi. Özel Facebook grubuna eklenen üyelere Deniz her hafta bir canlı yayın yapıyor. Bu canlı yayında, belirlenen aylık temayı anlatıyor ve bunun üzerinden üyelere ödevler veriyor. Ödevi duyunca korkmanıza gerek yok. Bunlar, görüp görebileceğiniz en eğlenceli ödevler. Hatta oyun gibi bile düşünebilirsiniz. Bu oyunları oynadıkça önce hayalinizi buluyorsunuz sonra adım adım ona doğru ilerliyorsunuz. Dolayısıyla siz kendiniz için aktif olarak rol alıyorsunuz, pasif bir şekilde birinin sizi iyileştirmesini beklemiyorsunuz. Kaderinizi kendi elinize alıyorsunuz.

Uzaktan nasıl olacak ki o iş?

Online olmasının avantajı, programa herkesin katılabilmesi. Videoları istediğiniz zaman izleyebilir, ödevlerinizi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. (Tabi fazla yayılmadan çünkü onların da süresi var) Hayallerinizi gerçekleştirmeyi öğrenmek için illa bir psikologa gidip bire bir seans almak zorunda değilsiniz. Bu programda lideriniz nasıl yapılacağını size öğretiyor, size aksiyon aldırtıyor, kendi ellerinizle hayatınızı inşa ediyorsunuz. Sorularınızı her an Facebook’taki gruptan sorabiliyor, sizin gibi olan insanlarla birbirinizi destekliyorsunuz. Çünkü hayalinize yürümenizde önemli olan bire bir seans almak değil, doğru yönlendirilmeniz ve buna kendiniz adamanız. Bunun için bir ücret ödemenizin nedeni de bu aslında. Bu şekilde kendinizi adıyorsunuz.

Ben öyle şeylere inanmam ki…

Eğer bu cümleyi kuruyorsanız; herkesin böyle olduğunu bilmenizi isterim. Yani herkesin aklından, “Ben öyle şeylere inanmam ki, bana gelince olmaz ki” düşünceleri geçiyor. Bunun yanında iç sesiniz sizi korkutmak için her şeyi yapıyor. “Hayal diye bir şey yok. Mantıklı ol. Bir mesleğin olsun. Aman Allah’ım ne yapıyorsun sen? Hemen bir meslek bulmalısın, kaç yaşına geldin aç kalacaksın!” şeklinde sizi ürkütüp, ilerlemenizi engellemek için elinden geleni ardına koymuyor. Aslında onun da kötü bir niyeti yok, aklınca sizi koruyor işte. Ama sizi koruyacağım derken ömür boyu mutsuzluğa hapsediyor. Çünkü  “Mantıklı” olan işe gidersen asıl o zaman başarısız olacaksın. Sevmeden yaptığın bir şeyde başarılı olman mümkün değil ve bütün hayatını şikayet ederek geçireceksin.

Herkes eşsiz, herkesin yolu eşsiz…

Burada şunu hatırlayalım: Bu ses beni hep korkutacak çünkü beni korumaya çalışıyor. Ama yapmam gereken kendi yolumu yaratmak. Evet, yaratmak çünkü orada öyle bir yol yok. Çünkü herkes farklı, herkesin hayalleri bambaşka dolayısıyla senin yolunu daha önce biri yürümedi. Çünkü herkes eşsiz, bu yüzden de herkesin yürüyeceği yol da eşsiz oluyor. Evet, bu iç sese göre çok ürkütücü ama şunu düşünün: Yetmiş yaşına gelmişsiniz ve hayatınız boşa geçmiş. Bu daha korkunç değil mi? Unutmayın: idare ettiğimiz zaman kendimizi kandırıyoruz demektir, idare ettiklerimiz bizi mutsuz edenlerdir. Bu iş, eş ve hatta hayatımızın kendisi bile olabilir. Hayatımızı “eh idare eder” yaşıyorsak; onu değiştirmek zorundayız demektir. Tabi ki birden bire her şeyi bırakacak değiliz. Önemli olan ilerlemek, bebek adımlarıyla da olsa ilerlemek.

Şimdi artık eşsizliğini kucaklama zamanı. Herkese bu bilinci aşılama zamanı. Neden hayatımızı mutlu, neşeli, coşkulu yaşamak varken hep idare edelim ve mutsuz olalım?

Not: Program hakkında bilgi almak için: https://denizturkcu.com/ekmm/ adresine bakabilirsiniz. Ayrıca eşsizliğini kucakla programının kurucusu, şahane kadın Deniz Türkçü ile yakın zamanda bir söyleşi gerçekleştireceğim. Takipte kalın.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply