Arzular Düşünceler Hayaller Zihin

Hayat Amacımı Nasıl Bulurum?

“Kafam karışık” cümlesini etraftan sıkça duyuyor, kendimiz de kullanıyoruz. Bu çok normal, o kadar normal ki anlatamam. Çünkü kafanın işi zaten karışmaktır. Ama kalp asla karışmaz. Aslında kalpte ne istediğimizi gayet net bilmemize rağmen zihin araya girdiği için onu göremeyiz. Bir nevi gözümüze perdeler iner. Zihnin bir sürü tereddütü vardır. “Ya olmazsa?”, “Nasıl olacak?”, “Ya bir yolu yoksa?”, “O iş tutar mı ki?” gibi sorularla bizi boğar. İşte bu yüzden, ne istediğimizi bulmak için zihne başvurmak yok. Zihin soru sormak için var, kalp cevaplamak için. 

Tamam, o zaman soralım kalbe; bulalım. Aslında onu dinlemeyi bilsek, bu iş gerçekten kolay olurdu. Maalesef zihin sürekli araya girdiği için kalbi duyamıyoruz. Bu nedenle, kalbin sesini duymak için bazı yöntemlere başvuracağız. Aşağıda onları inceleyeceğiz. Gerçekten ne istediğimizi bulduktan sonra ikinci adım; zihnin bizi engellemesine izin vermemektir. Bunu da yargısız gözlem yöntemi ile yapacağız. Ama önce ne istediğimizi bulalım.

Warren Buffett Tekniği

Warren Buffet; Amerikalı, çok zengin bir finansör. Parayı kendine oyuncak haline getirmiş bu milyarderin tekniği çok basit. Elinize bir kağıt, kalem alıyorsunuz. Ölmeden önce gerçekleşmesini istediğiniz 25 tane hayalinizi yazıyorsunuz. Fakat aşk, iş gibi kategorilere ayırmak yok. Spesifik olmalısınız ve bu yazdıklarınızı gerçekten ölmeden önce yaşamak istemelisiniz. Sonra bu 25 tanenin içinden 5 tane seçiyorsunuz. Bu beş tanenin içinden de üç tane seçiyorsunuz. Ardından seçtiğiniz üç taneyi önem sırasına göre diziyorsunuz. Birinci sıraya en çok ihtiyacınız olan şeyi koymaya dikkat edin. En acil olanını yazın. Çünkü odağımızı birinciye vereceğiz. Hayalleri gerçekleştirmede odaklanmak çok önemli. Hatırlayın; bu tekniği uygulayan adam bir milyarder.

Birinci sıraya yazdığımız şey bize imkansız gibi görünebilir. İmkansız olduğunu söyleyen; koşullu zihindir. Koşullu zihin, tamamen sağlıksızdır. Bizi yanlış yönlendirir. Umutsuzca, “Nasıl olabilir ki?” diye sorar. “Olmaz” der. Tekrar ediyorum; “Olmaz” sadece bir düşüncedir. Yani varsayımdır. Olmayacağını %100 bilebilir misiniz? Olmayacağına dair kanıtınız nerede? Yok! Çünkü bilemezsiniz. Pes etmedikten sonra her şey olur. Hayallerimizi gerçekleştirememizin tek nedeni: Zihnimizin ürettiği varsayımları gerçek kabul edip, adım atmamamızdır. Şimdi yapacağımız; birinci sıraya koyduğumuz şeye tüm odağımızı vermek olacak. Zihin, “Nasıl olacak ki?” diye sorarken biz, gerçekten araştırmak için soracağız, “Bunu nasıl yapabilirim?, Bu istediğimi hayata geçirmek için şu anda ne oluyor olabilir? Hangi kaynaklar mevcut? Kimden destek isteyebilirim?” gibi yapıcı sorular soracağız.

Faydalı Sorular

Ne istediğimizi bulmak için, istediğimiz hayat stilini bilmek çok önemli. Aşağıda buna yönelik sorular var.

-Sabah kalktığım andan akşama kadar; bir günümün nasıl geçmesini istiyorum?

-Nasıl bir yerde yaşamak istiyorum?

-Bir gün içinde en çok yapmak istediğim şey ne?

-Hemen şu anda en çok neye ihtiyacım var?

-Nasıl bir hayat tarzı istiyorum?

-Yapmaktan en çok zevk aldığım şey ne?

-Ne olsa harika olurdu?

-Beni, ne olması heyecanlandırırdı?

-Ne olsa eğlenceli/ keyifli olurdu?

Ve can alıcı soru: %100 Özgür olasaydım; şu anda ne yapıyor olurdum?

Bu uygulamaları yaptıktan sonra da kesin cevabı bulamayabilirsiniz. Sorun değil. Önemli olan bir yerden başlamak. Herhangi bir şey aklınızda sadece belirmiş olabilir, kesin hatları olmayabilir. Olsun yolu, yolda da öğreniriz. Fakat neler buldunuz merak ediyorum. Bulduklarınızı bana yazın! Daha onlar için planlar yapacağız.

Bu teknikleri öğrendiğim kaynaklar:

Deniz Türkçü-“İmkansızı nasıl yaratırsınız” videosu. (Kendisi harika biridir)

Ve https://liveyourlegend.net/

 

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply