Söyleşi

Illustratör Berkay Dağlar: Çok çalışınca başarı kendiliğinden geliyor

Başarılı illustratör Berkay Dağlar’ın çalışmaları; Cem Yılmaz’ın Arif V 216 filminden tutun, Deadpool, Westworld gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Evet, şu izlediğimiz Westworld dizisinden bahsediyorum. Harika, değil mi? Eh, ben de hayallerini gerçekleştirmeye kafayı takmış biri olarak onunla tanışmak ve buralara nasıl geldiğini öğrenmek istedim haliyle. Hem kendim için, hem de hayallerine ulaşmak isteyenler için faydalı olacağını düşündüm.

Söyleşide Türkiye’deki iş tanımından, onun nasıl bir yol izlediğinden, içinde bulunduğumuz sistemden, karşılığı alınamayan emekten ve hayallerden konuştuk. Söylediklerinden çıkardığım: başarılı olmak için insanın sevdiği alanda çok çalışması gerektiği. Bakalım siz ne düşüneceksiniz… Keyifli okumalar.

-Şu anda serbest olarak mı çalışıyorsunuz? Eğer öyleyse bu nasıl bir duygu hayatınızdan memnun musunuz?

Evet ”freelance” dediğimiz şeyi yapıyorum yani serbestim 🙂 Gayet memnunum. Sonuçta kendimin patronuyum. Neyi seviyorsam, istiyorsam onu yapıyorum.

-Mesleğinizde başarılı olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Çok çalışmaya bağlıyorum. Durmadan çizdim. Konu ile ilgili çok araştırma yaptım. En önemlisi sürekli kendimi geliştirdim.

-Başarılı olmanızda yaptığınız işten keyif almanızın payı, önemi nedir? Siz işinizi yaparken eğleniyor musunuz?

Tamamen paralel. Sevmediğin şeyi iyi yapamayacağına inanıyorum. Eğlenmek denmez ama doğal olarak işi kendince iyi yaparsan sonunda çok mutlu oluyorsun.

-Toplumumuzda insanlar işlerini severek mi yapıyor, mutlular mı?

Genellikle bir duygu hissetmiyorlar bence. Para için çalışıyorlar sonuçta. Oradaki mutluluk nedir, nasıldır tartışılır.

Onun severek yaptığı kesin…

-İş algımız nasıl? İşi sıkıcı, yapıp bitirmemiz gereken bir görev olarak mı algılıyoruz?

İş yapmanın doğasında var böyle bir şey. Ben bile bazen sıkılıyorum yaparken. Ama bir an önce bitsin diyerek iş yapılmaz. O zaman başarılı bir sonuç çıkmıyor. Yapmak istemiyorsan hiç başlama.

-Bir iş sevmeden yapılabilir mi, ne kadar süre yapılabilir?

Yapılır tabi. Süresi onla alakalı olmaz ama. Değişir yani. Daha uzunda sürebilir kangren olur ya da bir an önce bitsin diyerek hızlı yaparsın.

-Hayaliniz, bir gün Cem Yılmaz’ın filminin afişini yapmaktı. Bunu kafaya koydunuz ve başardınız. Bunun yanında Deadpool, Westworld gibi projelerde yer alarak uluslararası alana bile girdiniz. Hayalinize ulaşırken nasıl bir yol izlediniz? Bu kişilere nasıl ulaştınız?

Ben kafaya koyup onlara ulaşmak için sadece çalıştım. Kendi kendime çizdim. Özel bir girişimim oldu dersek odur:çalışmak. Ama zaten hep o alanlara dönük çalışmalarım oluyordu. Sevdiğim şeyler onlardı. O yüzden hep öyle şeyler çizdim. Sonrasında zaten kendileri geldiler.

Buyuruunn

-Bu yolculuk kolay mıydı yoksa zor muydu?

Zordu. Kolay bir güzellik yoktur.

-Neden insanların çoğu hayallerinin peşinden gitmez ve hayatını şikayet ederek sürdürür?

Çoğu insanın hayali yok aslında. Ne istediklerini bilmiyorlar veya istemeyi istemiyorlar. Ben nedenini bilemem ama zaten bir hayali olmayan da şikayet etmiyor bence.

-Aynı zamanda müzikle uğraşıyorsunuz. Ülkemizdeki kaliteli müzisyenler gereken karşılığı alıyor mu?

Kaliteli, iyi bir şey yapan illaki karşılığını alır. Farklı şeyler yapmak zordur. İnsanlar kabul edemez başta. Ben böyle şeyler yapan insanları çok değerli görüyorum. Farklı bir müzik yapanı takip ederim.

Berkay’ın bir çalışması

-Sistem hakkındaki düşünceleriniz neler? İnsanlar hayallerinin karşılığını bir meslek olarak bulamıyor, sistemin belirlediği meslek kalıplarından birini seçmek durumunda kalıyor ve mutsuz oluyor. Örneğin yeteneği balık tutmak olan biri bunun meslek olarak bir karşılığını bulamadığından sevmediği bir işi yapıyor. Ona dayatılanları reddedip, yeteneğinden para kazanmak isteyen insanlara ne önerirsiniz?

Bu benim için önemli bir konudur. Benim yaptığım şey de ülkede yoktu: poster sanatçılığı. Zaten zor olan bir meslektir illüstratörlük. Para kazanamazsın yeterli miktarda. Sadece onu yaparak yaşayamazsın genel olarak. Çok nadirdir. Bir de böyle bir alana yönelik çalışıyorsan ekstra zorlaşıyor. Dayatma olarak görmemelerini öneririm. Reddetmesinler. Gerekirse manavda olabilirler para için. Ama hiçbir zaman yeteneği olan işi bırakmasınlar. İkili bir hayat yaşamak icap ediyorsa yaşasınlar. Katlansınlar yeteneklerine inanıyorlarsa. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek bu durum için çok doğru bir laftır.

-Ressamla illüstratör olmak arasında nasıl farklar var? Mesleğinizi ressamlara önerir misiniz? Sadece çizim yeteneği yeterli olur mu?

Ressamlık bambaşka bir şey. Sanatçılık açısından onlar daha rahat. Kendi iç dünyalarına yönelik istediklerini yapıyorlar. Ama illüstratörlük aynı zamanda reklamcılık demektir. Sana söyleneni çizmek demektir. Bunun sanatla alakası yok. Zanaat kısmı daha çok var hatta. Sadece çizim yeteneği değil iş için nasıl bir yol izlenmeli, ne şekilde yaklaşmalı gibi konulara da kafa yormak gerekiyor.

İmza gününden… Yanlış anlaşılmasın, imza veren kişi Berkay

-Daha önce ajansta çalışmışsınız. Ajansların koşulları nasıl? İnsanlar emeğinin karşılığını alıyor mu? Ajansları önerir misiniz?

Türkiye’de reklam ajanslarının çalışma koşulları iyi değil. Neden değil? Çünkü bu sömürme bilincini aşırı kavramışlar. Bu kadar para kazanmak için insanlar harcanmamalı. Ayıptır. Reklam seviyorsan öneririm tabi. Ama emeğinin karşılığını almayı bekleme.

-İstedikten sonra her şey mümkün mü?

Her şey mümkün. Yeter ki inan, yeter ki iste.

Berkay Dağlar’ı takip edebileceğiniz sayfalar: instagram.com/berkaydaglar/ facebook.com/BerkayDaglarIllustration/ ve www.berkaydaglar.com

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply