Arzular Düşünceler Hayaller

İstediklerimi Nasıl Yaratırım?

İstediğimiz hayatı yaratmak için öncelikle ne istediğimizi bilmek gerekiyor. (Çok zekice diye dalga geçmeden önce insanların bazen ne istediğini bulamadığını hatırlatayım) Bir o kadar önemli başka şey ise isteğimiz hakkındaki düşüncelerimizdir. Merak etmeyin, “İyi düşünün, iyi olsun” falan demeyeceğim. Kendimizi iyi düşünmek için zorlamamıza gerek yok. Ama aklımızdan geçenleri fark etmek çok önemli. Çünkü istediğimizi yaratmak için aklımızdan geçen düşünceleri gözlemleyip, onlara inanmamamız gerekiyor. Yani düşüncelerin hiçbirinin gerçek olmadığını idrak etmek zorundayız.

Düşünceler gerçek değil ne demek?

Gün içinde aklımızdan binlerce düşünce geçer. Bunlardan bazıları da canımızı çok sıkar, “Ya şöyle şöyle olursa?”, “Hiçbir şey düzelmeyecek”, “Asla istediklerim olmaz”, “Bana gelince olmaz” gibi. Tabi daha bir sürü değişik versiyonu da var. Ne olursa olsun, bunların içeriğinin hiçbir önemi yok. Çünkü gerçek değiller, hepsini biz uydurduk. Doğduğumuzda ya da bebekken bu düşünceler zihnimizde yoktu. Sonradan anne-babamızın bize anlattıkları, etraftan duyduklarımız, gördüklerimizden oluşturduğumuz yargılar zihnimizi doldurmaya başladı. “Hayat mücadeledir”, “Para zor kazanılır”, “İstekler kolay elde edilmez”, “Can çıkar, huy çıkmaz” vs. Zamanla daha kişiselleri de oluştu , “Ben çok şanssızım”, “Bana gelince olmaz”… Burada dikkat etmemiz gereken şey; bunların sadece düşünce olduğudur. Hiçbiri gerçeğin kendisi değildir. Çünkü bir düşünce hiçbir zaman bir tahminden öte olamaz. Ancak varsayım olabilir.

“Para kolay kazanılmaz” önermesini ele alalım. Eğer biz, bu önermeyi  gerçeğin kendisi olarak kabul edersek; o zaman ona göre davranırız. Kolay para kazanma yollarını aramaz, hep zor işlerin peşinde koşarız. Önümüze kolay para kazanmaya yönelik bir fırsat çıktığında; olmayacağına inandığımız için denemeyiz bile. Denemeyince de haliyle olmaz tabi. İşte inançlarımız, hayatımızı böyle etkiler. Belki de o, çok güzel bir fırsattı ama biz inanmadığımız için o fırsatı kullanmadık. Eh, fırsat da başkasına geçti. Kime geçti biliyor musunuz? Paranın kolay kazanılacağına inanan kişiye. O, bunu kullandı ve kazandı. Hiç düşündünüz mü? Parayı kolay kazananlar bu işi nasıl yapıyor diye? Doğaüstü güçleri mi var? Eğer bu doğaüstü güçse; hepimizde var. Onlar bu düşünceye inanmadıkları için, kolay para kazanma yollarını arıyorlar ve sonunda da buluyorlar. Önlerine çıkan fırsatları görüyor ve kullanıyorlar. İşte fark bu.

Bunun hayallerle ilgisi ne?

Hayatımızı nasıl yaşamak istediğimizi bulduktan sonra aklımıza düşünceler üşüşür, “Bu mümkün değil”, “Bu yaştan sonra olmaz”, “Şartlar uygun değil” vs. Ne demiştik? Bunlar sadece bir varsayım. Eğer siz hayalinizle ilgili, “Bu imkansız” düşüncesine inanırsanız o zaman o hayalinize yönelik hiçbir adım atmazsınız. Dolayısıyla da hayaliniz gerçekleşmez.  Çünkü, “Bunu gerçekleştirmek için ne yapabilirim?” sorusunu asla sormazsınız. Eh, sormazsanız da haliyle cevap alamazsınız. İşte bu yüzden düşüncelerin gerçek olmadığını bilmek çok önemli. Ancak bu şekilde istediğimiz hayatı yaratabiliriz.

Hayallerimizi yaratma yolunda; düşünceleri fark etmek ve onların gerçek olmadığını bilmek çok önemli. Haydi, bunu uygulamaya başlayalım. Hayallerimize bir adım daha yaklaşalım…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply